pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wieża widokowa Stavok

Szczyt Stavok, najwyższa kulminacja w okręgu Svidník, wznosi się na granicy słowacko-polskiej, pomiędzy wsiami Vyšná Pisaná, Šarbov i Olchowiec. Roztacza się z niego piękny widok na Karpaty Wschodnie. Góra zapisała się w dziejach podczas operacji karpacko-dukielskiej. czytaj więcej

Wieża widokowa na szczycie Stavok cieszy się dużą popularnością wśród miłośników astronomii i turystów. I nic dziwnego, ponieważ Stavok to najwyższa kulminacja (752,40 m n.p.m.) w okręgu Svidník. Stanowi idealny punkt obserwacyjny nieba, a ponadto roztacza się z niego piękny widok na obszar chroniony Wschodnich Karpat. Szczyt wznosi się między wsiami Vyšná Pisaná, Šarbov i Olchowiec, na granicy słowacko-polskiej. Przez wierzchołek prowadzi europejski długodystansowy szlak turystyczny E3, dlatego zjawia się tu sporo obcokrajowców.

Historia

Historia wieży sięga 1925 r., kiedy to na Stavku postawiono słup i umieszczono dwa podziemne oznaczenia. W 1956 r. wybudowano piętrową wieżę pomiarową o wysokości 22,67 m. W 1965 r. przybyła sześciopiętrowa wieża o wysokości 31,22 m, pełniąca swoją funkcję do 1975 r. Stała tu także wieża obserwacyjna z okresu II wojny światowej, wzniesiona przez armię niemiecką w 1943 r. i wykorzystywana jako stanowisko obronne. Ze względu na zły stan techniczny zawaliła się w 2000 r.

Znaczenie wieży

W 2005 r. rozpoczęto budowę nowej wieży, a zaledwie rok później konstrukcja została udostępniona turystom. Ma ona kształt trójbocznego ostrosłupa, z trzema płaszczyznami widokowymi usytuowanymi na wysokości 5,75 m, 10,25 m i 14 m. Krajowym i zagranicznym turystom ukazuje się z niej widok na słowacką i polską część Beskidu Niskiego.

Wieża zasługuje na uwagę również ze względów historycznych, ponieważ stoi w miejscu walk podczas operacji karpacko-dukielskiej, o czym przypominają linie okopów i leje po bombach. Podczas jej budowy znajdowano hełmy i łuski.

Wycieczki

Na Stavok można dojść ze Svidníka, początkowo czerwonym szlakiem E8 do wsi Vyšná Pisaná, a następnie zielonym prosto na szczyt. Następnie czerwonym szlakiem E3 należy skierować się do pobliskiej Przełęczy pod Stavkiem (652 m n.p.m.), gdzie znaki skręcają w lewo i wiodą do wsi Šarbov. Istnieje także trasa przez Przełęcz pod Stavkiem do szlaku E3 i Przełęczy Dukielskiej.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!