pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wieża widokowa Rohula

Wieża widokowa Rohula wznosi się na szczycie o tej samej nazwie na wysokości prawie 600 m n.p.m. na Pogórzu Ondawskim. Turyści mogą z niej podziwiać widok na pogórza Ondawskie i Laboreckie, Góry Czerchowskie, Wyhorlat, Góry Tokajsko-Slańskie i Połoniny. czytaj więcej

Świat najpiękniej prezentuje się z góry. Właśnie dlatego wiele wież widokowych budowano na samych szczytach. Jedna z nich wznosi się na szczycie Rohula na wysokości 595,60 m n.p.m., na Pogórzu Ondawskim w Beskidzie Niskim, na północ od miasta Svidník.

Historia i współczesność

Wieża stoi w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się wieże pomiarowe. Pierwszą z nich wybudowano w 1936 r., drugą – 20 lat później. Miała ponad 20 m  wysokości i funkcjonowała aż do 1962 r.

Dzisiejszą wieżę widokową, a jednocześnie schronienie dla turystów, wybudowało w 2005 r. stowarzyszenie mieszkańców Nízke Beskydy Svidník. Konstrukcja w kształcie czworobocznego ostrosłupa ma cztery kondygnacje widokowe. Czwarte i jednocześnie ostatnie piętro osiąga wysokość 14 m. Wraz z wieżą widokową na szczycie postawiono również schronienie na wypadek niesprzyjającej pogody. Dzięki temu Rohula zyskała wielką popularność wśród turystów. Można stąd podziwiać widok na pogórza Ondawskie i Laboreckie, Góry Czerchowskie, Wyhorlat, Góry Tokajsko-Slańskie i Połoniny, a przy pięknej pogodzie widać nawet wierzchołki Tatr Wysokich.

Trasa turystyczna

Na Rohuli co roku organizowana jest noc świętojańska i wyprawy turystyczne. Szlak czerwony prowadzi ze Svidnika do wsi Nižná Jedľová, stąd na Rohulę prowadzą znaki niebieskie. Z Rohuli trasa prowadzi do wsi Belejovce (463 m n.p.m.), dalej przez łąkę do węzła szlaków na Przełęczy Vapenickej (503 m n.p.m.), gdzie niebieski szlak łączy się z zielonym. Znaki niebieskie biegną na prawo do wsi Vápeník (448 m n.p.m.) i tam się kończą, a zielone prowadzą do Przełęczy Filipowskiej (656 m n.p.m.), skąd można kontynuować wycieczkę szlakiem czerwonym, stanowiącym część europejskiego długodystansowego szlaku turystycznego E3.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!