pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Legenda o Titrisie – patronie Tatr Wysokich

Punkt na szlaku: W kręgu mitów i legend

Przed tysiącami lat mieszkańcy dolin uważali, że góry są siedzibą potężnych, tajemniczych sił. Za obrońcę wysokich szczytów w słowackich Karpatach i ludzi żyjących u ich podnóży uchodził legendarny Titris.

czytaj więcej

Według starych legend starosłowiański bóg Trygław miał kilkoro dzieci, które przynosiły mu co roku najróżniejsze dary. Jeden z jego synów, Swaróg, szukał dla ojca prezentu na niebie – nowych błyskawic i ognia. Przejechał cały świat, aby znaleźć najpiękniejsze pioruny, i zatrzymał się nad małym krajem z wysokimi górami w sercu Europy. Poza wspaniałymi błyskawicami znalazł tam również panny, od których piękniejszych nie widział. Najbardziej spodobała mu się ludowa uzdrawiaczka Belanka, słynąca w całej okolicy z urody i dobroci.

 

Bóg Trygław postanowił spełnić życzenie syna i wysłał go za piękną Belanką w postaci przystojnego młodzieńca. Przemieniony Swaróg ruszył za panną, która bez reszty zawładnęła jego sercem. Nagle zauważył ukochaną na białym rumaku. Podszedł bliżej i wyciągnął z worka cenne dary: biżuterię z brązu, puchary z kory brzozowej, pachnące maści i złote rybki, które wpuścił do górskiego potoku. Belanka była oczarowana urodą młodzieńca, a otrzymane od niego prezenty pozostawiła na łące przy potoku, gdzie do dzisiaj podczas nocy świętojańskiej można znaleźć ich pozostałości.

 

Belanka ze Swarogiem mieli syna Titrisa. Gdy chłopiec ukończył pierwszy rok życia, matka widziała go po raz ostatni. W duszy Titrisa narodziło się bowiem silne poczucie sprawiedliwości oraz pragnienie pomocy słabym, chorym i pokrzywdzonym. Wieści o jego dobrym sercu rozniosły się po górach i dolinach, ludzie zaczęli mu ufać i przestali bać się życia w górach, które od jego imienia nazwano Titry.

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia