Wesele

Zapraszamy na tradycyjne wesele na Szaryszu! Będą mogli Państwo uczestniczyć w obrzędzie odejścia od rodziców, zatańczą z panną młodą taniec oczepinowy i skosztują segedyńskiego gulaszu. czytaj więcej

Wesele na Szaryszu z reguły zaczyna się od tzw. pirkovin, czyli spotkania młodych, którzy przygotowują weselną dekorację i ozdoby dla drużbów. Początek samej ceremonii to obrzęd odejścia z domu rodzinnego (tzw. odpitovanie) w sobotę rano. Podczas pożegnania dzieci klęczą przed rodzicami i chrzestnymi, dziękując im za wychowanie oraz opiekę.

Po zawarciu małżeństwa w kościele bądź w urzędzie wszyscy udają się do sali weselnej. Przed wejściem do pomieszczenia tradycyjnie rozbija się talerz, którego kawałki symbolizują szczęście – młodzi muszą je wspólnie uprzątnąć, aby się przekonać, jak będzie im szło utrzymanie porządku w nowym gospodarstwie.

O północy starszy drużba trzykrotnie pyta świeżo poślubioną żonę: „Pozwolisz sobie wianek z główki zdjąć, czy może główkę ściąć?”. Panna młoda do wtóru śpiewów i tańca zdejmuje welon, symbol panieństwa, i przywdziewa czepiec – atrybut mężatki. Na koniec zwraca się do pana młodego: „Jeśli ja nie panna, ty już nie młodzieniec” – po czym ściąga mężowi piórko z kapelusza i depcze je.

Następnie zaczyna się taniec drużbów, podczas którego mężczyźni tańczą z welonem wokół butelki wódki. Następnie panna młoda wykonuje taniec oczepinowy, który pierwotnie był jednym z ludowych tańców rusińskich Łemków. Przed opuszczeniem przez nowożeńców sali weselnej wszyscy goście muszą zatańczyć ze świeżo upieczoną żoną, uiszczając za to odpowiednią opłatę.

Jako ostatni posiłek weselny tradycyjnie podaje się segedyński gulasz z knedlem.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!